Site Kuralları

03.06.2021 16:44

YEŞİLEVLER GÜVEN SİTESİ SAKİNLERİNİN UYMASI GEREKEN KURALLAR

                   

 1. Balkon, pencere, kat araları ve yangın merdiven boşluklarından, halı, kilim, sofra bezi vb. silkeleyemez, çöp vb. atılamaz.
 2. Balkon ve pencerelerden ortak alana dönük çiçeklik, çamaşır ipi, çanak anten ve klima montajı yapılamaz.
 3. Balkon ve pencerelerden sarkarak görünür şekilde ve bahçede çamaşır vb. asılamaz.
 4. Yangın merdivenlerinde, daire kapı önlerinde ayakkabı vb. kişisel eşya bulundurulamaz.
 5. Bloklarımızın yönü itibariyle girişlerde arka yangın merdivenleri girişi ağırlıklı kullanıldığından site sakinlerinin  –1 kat hariç yukarı katları kullanmamaları ve özelikle çocuklarınızın yangın merdivenlerine çıkmaları tehlikeli ve yasaktır.
 6. Yangın merdivenleri, ara merdivenler, asansörler vs. gibi güvenlik açısından hayati önem taşıyan yerlerde giriş çıkışı engelleyemez ve herhangi bir eşya koyamaz.
 7. Asansör talimatnamesi gereği 12 yaşından küçük çocuklar asansöre yalnız bindirilemez ve asansörlerde oynamalarına izin verilemez.
 8. Asansörlere çöp atmak, sigara içmek ve asansörü kirletecek davranışlarda bulunmak yasaktır. 
 9. Ortak alanlarda kedi, köpek, kuş vb. hayvanlar beslemek yasaktır.
 10. Kendi bağımsız bölümlerinde besleyecekleri kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanların çevreye rahatsızlık vermeyeceklerini, çevre ve gürültü kirliliği oluşturmayacaklarını taahhüt ederler.
 11. Ortak yerlerde münhasıran kendilerine ait olacak şekilde sebze, meyve vb. ekip dikerek veya yetiştirip bakılamaz.
 12. Dairelerde ve ortak yerlerde patlayıcı, yanıcı, pis kokulu vb. maddeler bulunduramaz.
 13. Özellikle sabah erken saatlerde ve geceleri yatma saatlerinde gürültü yapacak şekilde radyo, teyp, cd çalar, mp3 çalar, pikap, müzik seti, TV vb. cihazların seslerini diğer kat maliklerini tedirgin edecek derecede açamazlar, yüksek ses tonuyla ve ara vermeden çalınamaz. Daire sahipleri birbirlerinin haklarına riayet etmesi gerekmekte ve rahatsız edici davranışlarda bulunamaz.
 14. Sabah erken saatlerde ve gece yatma saatlerinde çamaşır makinesi, süpürge, saç kurutma makinesi, matkap gibi cihazların kullanımında diğer kat maliklerini tedirgin etmemeye özen gösterirler.                                                     
 15. Kendi dairelerinde ve ortak alanlarda diğer daire sahiplerini rahatsız edecek şekilde, Nişan, düğün, doğum günü kutlaması, yılbaşı kutlaması, bayram kutlaması gibi toplantılarda öteki daire sahiplerini rahatsız etmemeye itina ederler. Bu gibi toplantılara en geç saat 22.00’da son verirler.
 16. Bağımsız bölümlerini ve ortak yerleri kumarhane, randevuevi veya bunların benzeri yer olarak ahlaka ve adaba aykırı bir şekilde kullanamazlar.
 17. Bahçe ve ortak yerlerdeki çiçek ve çimlere basamazlar veya koparamazlar. Site dâhilindeki mevcut ağaçları titizlikle korumaya mecburdurlar. Hiçbir şekilde mevcut ağaçları kesemez veya budayamazlar. Site dâhilinin temiz ve bakımlı tutulması esas olup bahçelere hiç bir şekilde çöp vb. atamaz veya bırakamazlar.
 18. Kat Malikleri Kurulu’nun oy birliği ile verilmiş bir kararı olmadıkça; ana yapının hiçbir yerine, hangi amaçla olursa olsun pankart, levha veya tabela asamazlar.
 19. Site park alanı olarak belirlenmiş yerlerde park halinde bulunan araçlara zarar veremezler. Zararı veren zarar görene ödemek zorundadır.  
 20. Site ortak mallarına (posta kutuları, duyuru panoları, asansör vb.) dikkatli kullanmaya özen gösterip, zarar veremez, üzerlerine yazı yazamaz ve Site Yönetimi’nden izinsiz duyuru, ilan vb. asamazlar.
 21. Site sakinleri Genel kurul kararı gereği taşınmalarında Asansör ile eşya taşıma kira bedeli ödemek ve asansörlere verilen zararlardan sorumludurlar.
 22. Konutunuzda tadilat yaptıracak iseniz çıkan inşaat atıklarının poşet ve torbalama işlemi sonrası site dışına çıkarılması tadilatı yapana aittir. Akşam Saat:19.00 sonra ve Pazar günleri dairelerde acil haller hariç tadilat yapılamaz.
 23. Blok giriş Kapıları ve daire kapılarının kapalı tutulmasına özen gösterip, yabancı kişilere açılmamasına dikkat edilmelidir.
 24. Blok görevlilerince Çöpler her gün alınmaktadır. 19.00-20.00 saatleri arasında çöplerin kapı önüne kova içerisinde çöp torbası kullanılarak bırakılması ve belirtilen saat dışında ortak alanlara çöp bırakmamaya özen gösterilmesi.
 25. Otoparkın yetersizliğinden dolayı araçların düzgün park edilmesi ve Site içinde klakson ve korna çalınmaması.
 26. 4.88 metreden uzun, 1.88 metreden geniş, 10 kişilik araçlardan daha büyük otobüs, minibüs, minivan, van ve servis araçları kategorisindeki araçlar Kamyon, kamyonet, pikap, tır vb. kategorisindeki araçlar site otopark alanı içerisinde park edemezler.
 27. Ortak alandaki problemlerinizi (0312) 3325252 nolu telefona ve Blok ile ilgili blok yönetici ve deneticilerine iletilmesi.

         Toplu Yapı Temsilciler kurulunda anılan mevzuat doğrultusunda kararlaştırılan ve site sakinlerinin uymaları gereken hususlara riayet edilmesini rica ederiz.

 

SİTE YÖNETİMİ